poniedziałek, 2 stycznia 2017

Józef Unrug


JÓZEF UNRUG  (1884-1973)


Józef Unrug (ur. 7 październik 1884 w Branderburgu, zm. 28 lutego 1973 w Lailly - en-Val) – polski wiceadmiral i morski oficer pokładowy okrętów podwodnych . Podczas I wojny światowej był dowódcą okrętów podwodnych i flotylli okrętów podwodnych w niemieckiej flocie. Następnie wstąpił do odrodzonej polskiej Marynarki Wojskowej . Od 1925 do 1939 dowodził Flotą i Obszarem Nadmorskim, a w trakcie kampanii wrześniowej Obroną Wybrzeża. Po wyjściu z niewoli niemieckiej, pod koniec II wojny światowej , zajmował stanowisko I zastępcy szefa Kierownictwa Marynarki Wojskowej..

Józef Unrug | Historia (nie)Znana

JERZY SZAJNOWICZ - IWANOW

JERZY IWANOW–SZAJNOWICZ

 

 

  Syn Polki i Rosjanina, który stał się greckim bohaterem narodowym. Wszystko przez to, że wypowiedział "prywatną" wojnę Niemcom i Włochom, którzy zaatakowali kraj będący kolebką europejskiej cywilizacji .Świetnie sprawdzał się w roli zwiadowcy, sabotażysty i dywersanta. Do perfekcji opanował sztukę kamuflażu, szybko nawiązał kontakty z greckim ruchem oporu, często "zmieniał" tożsamość, chodził w przebraniach robotnika czy marynarza.



 

 

 

 

Szare szeregi






Rudy







Alek

Zośka

Szare Szeregi był to okupacyjny kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego. Szeregi dzieliły się na trzy główne piony, grupy wiekowe. Pierwszym pionem były Zawisza ("Z"), którzy zrzeszali dzieci w wieku 12-14 lat. Chłopcy nie brali udziału w bezpośrednich działaniach przeciw okupantowi. Zawisza szkoleni byli w zakresie łączności i ratownictwa. Drugą grupą wiekową były Bojowe Szkoły ("BS"), które zrzeszały młodzież w wieku 15-18 lat. W BS-ach prowadzono szkolenia wojskowe. Harcerze Bojowych Szkół brały czynny udział w walce z okupantem w ramach Małego Sabotażu Wawer. Celem Wawru było wypisywanie na murach napisów, malowanie rysunków m.in. znaku kotwicy - znaku Polski Walczącej, żółwia - oznaczającego "Pracuj powoli". Oprócz wypisywania napisów chłopcy gazowali kina, zrywali niemieckie flagi, a podczas polskich świąt narodowych wywieszali polskie flagi. Trzecim pionem Szarych Szeregów były Grupy Szturmowe ("GS"), była to młodzież powyżej 18 roku życia. GS były przeznaczone do walki bieżącej z okupantem przez sabotaż, dywersję kolejową i osobową.

W marcu 1943 r. Szare Szeregi przeprowadziły owianą legendą zbrojną akcję pod Arsenałem, w której z rąk gestapo odbici zostali polscy więźniowie, wśród nich m.in. Jan Bytnar "Rudy". Najsłynniejsze oddziały Szarych Szeregów, bataliony „Zośka” i „Parasol” wsławiły się w czasie Powstania Warszawskiego.





Krzysztof Kamil Baczyński

Krzysztof Kamil Baczyński 





Krzysztof Kamil ur. 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego 4 sierpnia 1944 roku jako żołnierz batalionu Parasol Armii Krajowej.



Krzysztof Kamil Baczyński - Elegia o chłopcu
śpiewa Ewa Demarczyk

Znów wędrujemy śpiewa Grzegorz Turnau



  Niebo złote ci otworzę śpiewa Ewa Demarczyk


Krzysztof Baczyński - Pieśń  o szczęściu
śpiewa Mela Koteluk i Czesław Mozil




Krzysztof Kamil Baczyński - Deszcze
śpiewa Ewa Demarczyk

Krystyna Skarbek

Krystyna Skarbek to jedna z najwybitniejszych kobiet-szpiegów z okresu II wojny światowej, Polka pracująca dla brytyjskiego wywiadu SOE.























Stanisław Skalski


Stanisław Skalski



Absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (XI promocja, 67 lokata[1]). Walczył we wrześniu 1939, będąc dowódcą klucza w 142. Eskadrze Myśliwskiej. Od jesieni 1940 walczył w Anglii, uczestniczył m.in. w powietrznej bitwie o Anglię. Dowodził następnie eskadrą w dywizjonie 306 i 316dywizjonem 317, eskadrą zwaną „Cyrkiem Skalskiego” wTunezjibrytyjskim dywizjonem 601 na Malcie i w końcu 133 Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz 2 prawdopodobnie. W roku 1947 powrócił do Polski, gdzie został przez władze stalinowskie oskarżony o zdradę i skazany na karę śmierci, po czym wyrok zamieniono na dożywocie. Został zrehabilitowany w 1956.

Polish Studio (2014-12-06) - Stanislaw Skalski







Kryptolodzy



Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma" uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej i umożliwiło aliantom wygranie wojny.  Dokonali tego polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego, Henryk Zygalski, Jerzy Różycki i Marian Rejewski. 



Jan Karski

JAN KARSKI

http://lh5.ggpht.com/QHmoxZkPp7tQ_t23z-e2K9cQzASppuBKApRQkWzIqUAPXi90s6Fq-XcDHg=s526 

Karski nigdy nie walczył z bronią w ręku. Kilkakrotnie jako kurier emisariusz dostarczał informacji rządowi na uchodźstwie. W listopadzie 1942 roku przedostał się do Londynu i przekazał doniesienia o sytuacji w okupowanej Polsce, a zwłaszcza informacje o eksterminacji Żydów, które zdobył osobiście, docierając w przebraniu do obozu w Izbicy, który był "ostatnim etapem" na drodze do obozu zagłady w Bełżcu i do getta warszawskiego. W 1943 roku złożył raport prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi.

Opowieść Jana Karskiego

 

 

 

 

 

 

Cichociemni

Generał Stanisław Sosabowski

Generał Stanisław Sosabowski


Generał Stanisław Sosabowski i 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa


Honor Generała

Generał Stanisław Sosabowski 












Generał Stanisław Maczek

Generał Stanisław Maczek 


W 1939 roku na czele zmotoryzowanej 10. Brygady Kawalerii bił się z Niemcami. We Francji odtworzył swą jednostkę i wziął udział w kampanii 1940 roku, w Wielkiej Brytanii zorganizował 1. Dywizję Pancerną. Szlak bojowy pancerniaków Maczka w 1944 i 1945 roku wiódł przez Francję, Belgię, Holandię do północnych Niemiec. Wyróżnili się m.in. pod Falaise.

1 Dywizja Pancerna gen. Maczka w bitwie pod Falaise 

 


Generał Stefan Rowecki

Generał Stefan Rowecki 


Stefan Rowecki (pseud. Grot; 1895–1944) – harcerz, legionista, polski dowódca wojskowy, generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju od 1942 do 1943). Aresztowany i zamordowany przez Niemców.

Dowodcy AK -Gen bryg Stefan Rowecki 'Grot'

 


Janusz Korczak

Janusz Korczak


Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit (1879-1942), polski prozaik żydowskiego pochodzenia, pedagog, publicysta. Współtwórca i kierownik żydowskiego Domu Sierot w Warszawie (1912-1942) i sierocińca dla dzieci polskich Nasz Dom (1919-1936), gdzie stosował nowatorskie metody pedagogiczne. Wykładowca Instytutu Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Zginął wraz ze swymi wychowankami wywieziony z getta w 1942, dobrowolnie towarzysząc im w drodze na śmierć. 

Janusz Korczak - Król dzieci 1.00.avi 

 


Stanisław Marusarz

Stanisław Marusarz



Skoczek narciarski, czterokrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski. Po wybuchu drugiej wojny światowej wstąpił do ZWZ/AK, został kurierem tatrzańskim. Schwytany przez Gestapo, uciekł z więzienia przy ul Montelupich w Krakowie, później ukrywał się na Węgrzech. Do Polski wrócił w 1945 roku. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.











Pułkownik Stanisław Dąbek

Płk Stanisław Dąbek






Pułkownik Dąbek Obrona Gdyni 1939



Władysław Anders

Władysław Anders


Generał Władysław Anders

Władysław Anders Generał Polskich Nadziei




Władysław Anders - przemówienie w 15 rocznicę bitwy pod Monte Cassino

Henryk Dobrzański "Hubal"

Henryk Dobrzański "Hubal"


Nigdy nie uważał się za partyzanta. Major Henryk Dobrzański "Hubal" był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z Zachodu.


Major Hubal - historia prawdziwa

 

Gen.Franciszek Kleeberg

Gen.Franciszek Kleeberg




Jeden z generałów WP, którzy nie zawiedli we wrześniu 1939 roku. Z oddziałów zapasowych i rozbitych utworzył Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie”, która broniła przed Niemcami Brześcia i Kobrynia. Dotarł z wojskiem pod Kock, gdzie wydał Niemcom bitwę, ale po czterech dniach walki musiał złożyć broń. Zmarł w niewoli 5 kwietnia 1941 roku.


SGO Polesie. Bitwa pod Kockiem X 1939



Generał Kleeberg Ostatni Rozkaz 5 X 1939 

 

niedziela, 1 stycznia 2017

Humor

Kto jest prawdziwie niemieckim człowiekiem?
Ten, który jest urodzony w Austrii, udaje Napoleona, nosi angielski wąsik i wita się, jak włoski faszysta.

Gość z prowincji widzi jak głęboko kopią ulicę i pyta:
- A po co to, panocku tak wszędzie kopią na ulicach?
Warszawiak odpowiada:
- Bo to szwaby szukają Polski Podziemnej.

Do Urzędu Ewidencji zgłasza się petent z prośbą o zmianę nazwiska.
- Jak się pan nazywa?
- Nazywam się Adolf Wychodek.
- Dobrze, rozumiemy. Załatwimy to. A jakby się pan chciał nazywać?
- H e n r y k Wychodek.

Rok 1939. Gwałtowny rabunek mebli przez okupanta. Spotyka się dwóch Warszawiaków:
- Słyszałeś? Biuro podróży organizuje wycieczkę popularną do Berlina pod hasłem "Poznaj swoje meble".


Stojący wewnątrz zatłoczonego tramwaju facet zauważa na drugim końcu wagonu swego kumpla, którego nie widział od wybuchu wojny.
- Jak się masz, Feluś, co robisz ? - woła.
Tamten, przykłada sobie dłonie do ust i woła na całe gardło:
- U - kry - wam się!"

Biedny Żyd obarczony rodziną wykrada się z getta, by przynieść dzieciom
coś do jedzenia. Łapie go Niemiec i chce na miejscu rozstrzelać.
- Panie, ja ma pięcioro dzieci, które konają z głodu! Zlituj się!
Żandarm jest nieubłagany.
- Panie, ty też masz pewno dzieci. Zrozum, że nie mogłem na ich śmierć
patrzeć...
- Dobrze - powiada strażnik - puszczę cię wolno, jeżeli zgadniesz, które ja
mam oko szklane (żołnierz istotnie miał protezę, ale tak dobraną, że jej
nikt od zdrowego oka nie odróżniał).
Żyd, drżący cały, mówi:
- Lewe.
Żandarm trzęsie go za kołnierz wołając:
- Mów, jakżeś ty to oko poznał?!
- Oj, panie żandarm, ono tak na mnie jakoś po ludzku patrzyło.

"Weź Hitlera ciemne włosy
I Göringa tłusty brzuch
Dodaj niski wzrost Goebbelsa
Puść to razem w ruch
Co wyjdzie z tej brunatnej masy?
Szczytny typ nordyckiej rasy!".

"Po nieudanej ofensywie lotniczej na Anglię Hitler wściekły wzywa rabina i pyta go o radę, jak przebyć Kanał La Manche. 
- Tu pomóc może jedynie laska Mojżesza - brzmi odpowiedź. 
- A nie wiesz przypadkiem, gdzie jej szukać? 
- W British Museum w Londynie" 

Rozmowa telefoniczna z okresu walk włoskich w Libii: 
- Halo, Benito! Podobno zajmujesz Egipt? 
- Mów głośniej, Adolf, nic nie słychać! 
- Czy zajmujesz Egipt?! 
- Nic nie słyszę! Czy ty dzwonisz już z Londynu?"
 

Ile dywizji potrzeba do obrony Paryża ?
Nie wiadomo, bo nikt jeszcze nie próbował.


"Ile biegów mają francuskie czołgi?
Cztery do tył i dwa do przodu gdyby wróg atakował od tył"

"Co to jest 200 tyś podniesionych rąk?
Stutysięczna armia francuska."

Witold Pilecki

Witold Pilecki


 Wsławił się już w czasie walk w obronie Grodna podczas wojny z bolszewikami; brał udział też w Bitwie Warszawskiej oraz wyzwalaniu Wilna. Walczył z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Kiedy polski opór został złamany, przeszedł do konspiracji. Działał w Tajnej Armii Polskiej, jej komórkę organizował też w niemieckim obozie Auschwitz, gdzie trafił po tym, jak z własnej woli wmieszał się w tłum w czasie jednej z łapanek we wrześniu 1940 roku. Uciekł po niespełna trzech latach, w kwietniu 1943 roku.


Polscy bohaterowie wojenni  Witold Pilecki 



Raport Witolda Pileckiego